Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Jak wydrukować stronę testową drukarki?

kobieta drukuje dokumenty

Drukowanie strony testowej powinno stać się nawykiem każdego użytkownika urządzenia drukującego. Praktyka pokazuje jednak, że wiele osób nie robi tego regularnie. Są też tacy użytkownicy, którzy nigdy nie wydrukowali nawet jednej strony kontrolnej. W dużej mierze, jest to winą samych producentów – zainicjowanie procedury wydruku testowego wymaga użycia skomplikowanej sekwencji, polegającej na wciskaniu przycisków na obudowie drukarki. Na szczęście, można zrobić to szybciej i łatwiej. W jaki sposób? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Informacja na temat wywołania funkcji wydruku testowego jest zawarta w instrukcji obsługi każdej drukarki. Rzecz w tym, że przeciętnego użytkownika najbardziej interesują podstawowe kwestie eksploatacyjne. Nawet gdy uda mu się dotrzeć do odpowiedniego rozdziału, jest bardzo prawdopodobne, że sekwencja zostanie szybko zapomniana. Nic dziwnego, bo kombinację klawiszy nie jest łatwo zapamiętać. Przykładowo, użytkownicy urządzeń HP muszą nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania, a następnie nacisnąć przycisk Anuluj. W dalszej kolejności, muszą zwolnić oba przyciski, najpierw drugi, później pierwszy. Z kolei właściciele drukarek Brother muszą trzykrotnie wcisnąć przycisk Go, przy czym muszą pamiętać, że mają na to maksymalnie 2 sekundy. Skomplikowane, prawda?

Po co drukować stronę testową?

Zanim przejdziemy do omawiania łatwiejszych metod wydruku testowego, odpowiedzmy na istotne pytanie – po co właściwie to robić? Strona testowa pozwala szybko zdiagnozować wszelkie problemy, trapiące drukarkę. Jeżeli zauważymy, że wydruk jest poszarpany, nierówny lub rozmyty, będziemy musieli poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Kolejna kwestia, na wydruku kontrolnym pojawiają się wszystkie kolory z palety CMYK. Oznacza to, że jeżeli którykolwiek wkład jest bliski wyczerpania, zauważymy to i będziemy mogli odpowiednio zareagować. Mając to wszystko na uwadze, warto wywołać procedurę wydruku testowego, zanim zaczniemy drukować większą liczbę stron.

czyta wydruk

W przypadku drukarek atramentowych, ta funkcja pełni także rolę profilaktyczną, która chroni urządzenie przed poważną usterką. Należy zdać sobie sprawę z tego, że „atramentówki” nie lubią dłuższych przestojów w pracy. Jeżeli drukarka nie jest używana regularnie, tusz może zaschnąć w dyszach, co zwykle pociąga za sobą bardzo wysokie koszty. Drukując stronę testową przynajmniej raz w tygodniu, zapobiegniemy takim niemiłym niespodziankom.

Prosty sposób na wydrukowanie strony testowej

Aby wydrukować stronę testową, wystarczy tylko odszukać jeden z wielu darmowych arkuszy, które są udostępniane w sieci. Niektóre są niezbyt skomplikowane, inne angażują drukarkę w znacznie większym stopniu. Wystarczy tylko wybrać polecenie Drukuj we właściwościach strony.

Nie można nie wspomnieć, że funkcja wydruku testowego jest zaimplementowana w systemie Windows. Aby ją odszukać, należy otworzyć Ustawienia i sekcję Urządzenia. Tam wybieramy pole Drukarki i skanery. Na liście musimy odszukać sprzęt, który ma wydrukować stronę testową. Gdy zostanie namierzony, prawym przyciskiem myszy rozwijamy menu kontekstowe i klikamy sekcję Właściwości drukarki. Ostatni krok to wybranie polecenia Drukuj stronę testową.

Tekst stworzony przy współpracy ze sklepem internetowym z zamiennikami do drukarek www.artjet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *