Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Wykorzystanie zamienników do drukarek w firmie i w domu

printer-copier-scanner

Czasy mamy nie najciekawsze, firmy i użytkownicy domowi starają się na każdym kroku poczynić jakieś oszczędności, nie jest to łatwe ale możliwe, także za sprawą opisywanej w poradniku metody – wykorzystania zamienników do drukarek jako podstawowego medium do obsługi drukowania, czy to w firmie, czy w domu. O drukowaniu na zamiennikach opowiemy więcej za chwilę.

Zamienniki do drukarek są z nami od wielu lat. Na przestrzeni tego czasu wyrobiły sobie różnorodną opinię. Jedni użytkownicy uważają, że nie są to produkty, które mogłyby w pełni zastąpić oryginalne materiały eksploatacyjne. Drugą grupą są użytkownicy, którzy są przekonani, że to rozwiązanie jest doskonałe. Prawda jest taka, że sceptycy w większości nawet nie spróbowali wykorzystywać zamienników. Kierują się najczęściej złą prasą, którą swego czasu miały zamienniki oraz doświadczeniami innych osób. Jest to bardzo złe podejście, albowiem współcześnie produkowane zamienniki muszą spełniać określone normy, aby w ogóle być konkurencyjnym na rynku. Rynek nie znosi towarów niskiej jakości i szybko eliminuje je z rynku, szczególnie tak delikatnego, jakim jest rynek zamienników do drukarek.

Fakt faktem jest, że na rynku znajdziemy także podróbki markowych produktów, jak również zamienniki refilowane, czyli ponownie napełniane, ale wykonywane w sposób kompletnie nieprofesjonalny, przez niedoświadczone osoby, przez co jakość drukowania na tym cierpi, jak również mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem urządzenia. Przy zakupie tanich zamienników z aukcji, od sprzedawców nieznanych lub użytkowników, co do których zachodzą obawy o jakość, należy bacznie uważać, pamiętając że liczne pozytywne opinie o niczym jeszcze nie świadczą. O zakupie zamienników i metodach weryfikacji sprzedawcy opowiemy przy okazji innego poradnika.

Wracając do tematu przewodniego, w sprzedaży znajdziemy różnego typu zamienniki, od wspomnianych już wcześniej refilowanych lub inaczej mówiąc regenerowanych – czyli takich, które zostały przywrócone do stanu pierwotnego, ale w oparciu o nieoryginalne surowce. W zasadzie w materiałach eksploatacyjnych regenerowanych tylko pojemnik/toner jest oryginalny, często także chip sterujący, pozostała część zostaje odnowiona na bazie nieoryginalnych surowców, których jakość jest zróżnicowana. Od samego sprzedawcy zależy, czy użył lepszych jakościowo surowców, czy też postawił na tanie i wątpliwej jakości materiały.

Sztandarowymi zamiennikami są zamienniki z segmentu Premium, do których należą takie marki jak Activejet, Prism, Asarto, Actis, JetWorld czy też zamienniki marki Quantec Premium, które w dodatku występują w dwóch formach, Premium i Premium Plus dla najbardziej wymagających klientów. Zamienniki marki Activejet to również segment najwyższej półki. Zamienniki klasy Premium przeznaczone są dla zastosowań profesjonalnych, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba drukowania w wysokiej jakości. Zamienniki tej klasy mogą dorównywać oryginałom, a w przypadku wydajności, przebijają oryginały, użytkownik płacąc o połowę mniej, może wydrukować znacznie więcej. Ceny zamienników z górnej półki są i tak dużo niższe, niż oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Markowe zamienniki do drukarek warto także kupić, gdy zależy nam na niezawodności, a chcemy przy tym oszczędzić najwięcej ile można. Zamienniki nieco słabszej jakości udostępnia marka Orink, jednakże jakość jest na tyle dobra, że w zupełności wystarczają one do codziennego drukowania mniej skomplikowanych dokumentów, zazwyczaj złożonych z samego tekstu i mało wymagających grafik. Do wydruku grafik z przejściami tonalnymi lub zdjęć potrzeba już czegoś lepszego.

colorful-inks-in-printer

Z zamienników średnio-półkowych możemy wymienić Telforceone, choć wielu użytkowników uznaje je za bardzo dobrej jakości produkty, to jednak część użytkowników ma do nich pewne zastrzeżenia, czy słuszne, raczej nie, każda ocena jest w mniejszym, bądź w większym stopniu subiektywna, a ocena zależy także od doświadczenia użytkownika w drukowaniu dokumentów. Profesjonaliści zobaczą różnicę, mniej doświadczeni użytkownicy raczej tej różnicy nie będą odczuwali.

Zamienniki do drukarek czy to markowe, czy regenerowane warto stosować w domu lub w firmie. Firmy dzięki zastosowaniu alternatywnych materiałów do drukarek mogą poczynić spore oszczędności, co jak wiemy w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne.

Ceny zamienników są zróżnicowane, wybór zależy od naszych potrzeb oraz zasobności portfela. Jeśli chcemy utrzymać jakość na poziomie porównywalnym z oryginalnymi materiałami, można postawić na zamienniki klasy Premium. Jeśli drukujemy tylko tekst lub inne mało wymagające dokumenty, nie ma sensu kosztować się, lepiej zakupić tańsze markowe zamienniki i oszczędzić dzięki temu jeszcze więcej.

A co z gwarancją urządzenia zapytacie? W przypadku zastosowania zamienników do drukarek producent urządzenia może nie uznać gwarancji, jest to częsta praktyka w przypadku urządzeń atramentowych, jednakże w przypadku urządzeń laserowych weryfikacja nie jest już taka prosta i częściej udaje się uznać gwarancję. Musisz jednak wiedzieć, że stosując zamiennik automatycznie nabywasz gwarancję od producenta zamiennika. Gdy serwis producenta zamiennika uzna, że usterka powstała w wyniku zastosowania ich produktu, urządzenie zostanie naprawione na ich koszt. Z warunkami gwarancji warto zapoznać się przed zakupem danego zamiennika. Długość gwarancji jest zróżnicowana, od 3 miesięcy, do nawet dożywotniej, a w przypadku materiałów regenerowanych, ta gwarancja może w ogóle nie być obecna, dlatego zawsze sprawdzaj warunki gwarancyjne w sklepie internetowym, czy na aukcji internetowej.

1 Comment

  1. Które zamienniki będą dobre do drukarki Brother MFC-J5955DW możecie coś polecić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *