Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Jaki zasilacz do komputera?

zasilacz-komputerowy

Decydując się na zakup komputera trzeba przeanalizować szereg aspektów związanych  nie tylko z samym jego nabyciem ale przygotowaniem odpowiedniego miejsca oraz zapewnić mu odpowiednie przyłącze. Wydawałoby się, że model oraz posiadane w nim podzespoły odgrywają najważniejszą rolę i z całą pewnością tak też jest. Nie można jednak zapomnieć o innych elementach z pozoru wydawać by się mogło błahych niemniej jednak w rzeczywistości są one bardzo ważne.

Zwykle nabywając nowy komputer jesteśmy przekonani jaki sprzęt wymagamy, czego od niego oczekujemy, czytamy wcześniej opinie innych użytkowników, którzy już z danego modelu korzystają czy też porównujemy z innymi konkurencyjnymi pecetami. Rzadko kiedy bierzemy pod uwagę zakup odpowiedniego zasilacza, który byłby odpowiedni do wybranego komputera. To bardzo duży błąd! Zasilacz a właściwie jego moc powinien być jednym z najważniejszych elementów komputera, który bierzemy pod uwagę. Nieodpowiednio przystosowana moc zasilacza do komputera może skutkować jego spaleniem bądź nienaładowaniem wystarczająco podzespołów, które nie będą odpowiednio funkcjonowały bądź też dojdzie do ich uszkodzenia. Zatem warto pamiętać o zasilaczu ponieważ kupno komputera z najwyższej półki bez odpowiedniego zasilacza może sprawić, że długo się nim nie nacieszymy. Oprócz słowa klucz, jakim jest moc zasilacza równie ważny jest jego model oraz posiadamy przez niego certyfikat. Każdy zasilacz ma przydzielony certyfikat, który ukazuje jego efektywność, nie są one jednak przypisywane bez znaczenia. Każdy na swoje miano musi zapracować to znaczy przejść szereg wymagających i szczegółowych badań, które są dla nich decydujące.

W taki sposób ustanowiono pięć rodzajów certyfikatów jakimi są:

  • 80 PLUS Bronze – efektywność na poziomie minimum 82 %
  • 80 PLUS Silver – efektywność na poziomie minimum 85 %
  • 80 PLUS Gold – efektywność na poziomie minimum 87 %
  • 80 PLUS Platinum – efektywność na poziomie minimum 89 %
  • 80 PLUS Titanium – efektywność na poziomie minimum 91%

Na podstawie wymienionych certyfikatów można zauważyć, że ostatni z wymienionych – Titanium jest najbardziej wskazanym jeśli chodzi o wybór zasilacza. Posiada on bowiem największą wydajność w związku z czym dostarczy pecetowi największą ilość energii przy maksymalnym obciążeniu. Wiadomym jest również, że taki zasilacz będzie niestety  najdroższy mimo to warto jednak wybrać model z wyższym poziomem mocy bowiem wybierając zasilacz z gorszej jakości certyfikatem tracimy tym samym część energii za którą niestety i tak ponosimy koszty.  Z tego względu warto ponieść je jednorazowo niż stale za bezużytecznie straconą energię.

wtyczka-od-zasilacza-komputerowego

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej mocy zasilacza do naszego komputera warto w tym celu sprawdzić na stronie producenta jaki model karty graficznej oraz procesora posiadamy bowiem te dwa elementy są największymi „zjadaczami” energii. W związku z tym moc zasilacza powinna być dostosowana do ich specyfikacji. Producenci Nvidii i AMD dla ułatwienia wskazują również minimalną moc jaką komputer potrzebuje do działania, niemniej jednak najważniejsze jest żeby dostosować moc karty graficznej i procesora ze względu na ich duże zapotrzebowanie energetyczne.  Przykładowo karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1660 potrzebuje zasilacz o mocy co najmniej 450W natomiast jeśli chodzi o AMD model Radeon RX Vega 64 wymaga zasilacza
o mocy 750W zatem różnica jest spora. Nie ulega zatem wątpliwości, że wybór zasilacza pod kątem jego mocy to równie ważna kwestia, której absolutnie nie można pominąć bądź wybrać na oko.

Reasumując można z pewnością stwierdzić, że wybór zasilacza to równie ważny wybór jak model komputera. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu tych dwóch elementów można cieszyć się prawidłową pracą komputera, która przekłada się na jego wydajność. Odpowiednia moc zasilacza, oraz certyfikat przez niego posiadany to kluczowe czynniki na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Więcej poradników znajdziesz na www.optima-md.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *