Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Jak działa test ciążowy – ważne informacje

sprawdzanie testu ciążowego

Potwierdzenie ciąży może mieć miejsce na co najmniej kilka sposobów, za jeden z najskuteczniejszych uznaje się przy tym wykonanie testu ciążowego. To proste w użyciu rozwiązanie ma i ten atut, że jego cena nie jest wygórowana, nic więc dziwnego, że wiele kobiet decyduje się właśnie na tę opcję. Jak zatem działają testy ciążowe i jak interpretować ich wyniki. Czy mogą być one niezgodne ze stanem faktycznym?

Test ciążowy – podstawowe informacje

Zadanie, jakie spoczywa na teście ciążowym nie należy do skomplikowanych. Ma on wykrywać w moczu obecność hormonu beta hCG pojawiającego się w kobiecym organizmie nawet kilka dni po zapłodnieniu. To właśnie jego obecność sprawia, że w dużych ilościach wydzielany jest progesteron, dochodzi też do regulacji rozwoju gruczołów płciowych. Szacuje się, że w moczu kobiety hormon ten może być obecny siedem dni po zapłodnieniu. Jak jednak dochodzi do jego wykrycia? Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć reakcja hormonu hCG z naniesionymi na test monoklonalnymi przeciwciałami antv-hCG. Wynik tej reakcji jest opisywany jako wynik testu.

Rodzaje testów ciążowych i ich działanie

Domowe testy ciążowe stanowią sporą grupę, a różnice między nimi związane są przede wszystkim ze sposobem, w jaki są używane. Największą popularnością cieszą się testy płytkowe z okienkiem kontrolnym i testowym. To właśnie te ostatnie pozwala na prawidłowe odczytanie wyników testu. Testy strumieniowe przypominają nieco flamaster, są przy tym cenione ze względu na charakterystyczną dla siebie prostotę. Chcąc ich użyć wystarczy zdjąć plastikową nasadkę z paska absorbującego mocz i już po chwili można przystąpić do interpretacji wyniku.

Najnowszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest cyfrowy test ciążowy. Jest on nieco droższy niż klasyczne rozwiązania i może być odpowiednikiem zarówno testu strumieniowego, jak i paskowego (zanurzanego w próbce moczu). Tu wyniki pojawiają się na elektronicznym wyświetlaczu, a osoby korzystające z takiego rozwiązania nie mają żadnych problemów z ich interpretacją.

Jak odczytywać wyniki testu ciążowego?

Przed wykonaniem domowego testu ciążowego zawsze warto zapoznać się z informacjami podanymi przez jego producenta. Umożliwi to jego właściwą interpretację. Co do zasady jednak jedna kreska oznacza wynik negatywne, a tym samym informuje zainteresowaną, że nie jest w ciąży. Wyjątkiem jest tu test cyfrowy, gdzie zamiast kresek na wyświetlaczu pojawiają się znaki – i +, a niekiedy nawet komunikat słowny.

Wiarygodność testów ciążowych stosowanych obecnie jest dużą. Szacuje się, że wynosi ona od 95 do nawet 99 procent. Nie można jednak zapominać o tym, że stuprocentową pewność daje jedynie wizyta u ginekologa, w czasie której wykonywane jest czy to klasyczne badanie ginekologiczne, czy to badanie USG. Wyniki fałszywie dodatnie zdarzają się częściej niż rezultaty fałszywie ujemne i mogą mieć co najmniej kilka przyczyn. Najczęściej są konsekwencją zażywania leków mających hCG w swoim składzie, choć bywa i tak, że mogą być informacją o naturalnym poronieniu.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *