Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Narożnik w kształcie podkowy U czy w kształcie L – który kształt wybrać i kiedy

corner-sofa-with-grey-pillows

Narożniki to meble nie tylko popularne, ale przede wszystkim praktyczne. Nie zaskakuje więc to, że mają one zastosowanie tak w domach, jak i w mieszkaniach. Dziś ich wybór jest w stanie zaimponować nawet tym osobom, które są znane ze szczególnie dużych wymagań w tym zakresie. Możemy liczyć zarówno na ich różne wielkości, jak i zróżnicowane kształty, wybór bywa przy tym dokonywany także w oparciu o różnorodne funkcjonalności mebli tego rodzaju. Podziałem, z którym spotykamy się najczęściej jest ten, który wyróżnia narożniki w kształcie litery U oraz L. To właśnie mu dobrze jest poświęcić nieco uwagi.

Narożnik – próba definicji

Narożniki są zwykle opisywane jako szczególny rodzaj sof zwracający na siebie uwagę ze względu na obecność dodatkowego, bocznego szezlonga. To nietypowe rozwiązanie sprawia, że są większe niż klasyczne sofy, a tym samym są w stanie pomieścić jednorazowo więcej osób. Można dzielić je na przynajmniej kilka grup. Osoby zainteresowane ich zakupem zazwyczaj zastanawiają się jednak przede wszystkim nad tym, czy zainwestować w rozwiązanie zbliżone kształtem do litery U, czy też L. Na rynku częściej spotykana jest druga z wymienionych opcji, ona też uważana jest za bardziej uniwersalną. Trudno jednak nie dostrzec tego, że narożniki zarówno w jednym, jak i w drugim wydaniu mogą pochwalić się sporym gronem zwolenników.

Narożniki w kształcie litery L i ich cechy

Szezlong w narożnikach w kształcie litery L może być, w zależności od modelu, zarówno krótszy, jak i dłuższy. Nic więc dziwnego, że szczególnie często wybierane są modele z funkcją spania wykorzystywane do wypoczynku nocnego bez obaw o jego komfort. Dziś narożniki, które swoim kształtem przypominają literę L mają nie tylko zróżnicowane wymiary, ale i kolorystykę. Doskonale sprawdzają się zarówno w dużych, eleganckich salonach, jak i w niewielkich pokojach dziennych. Ich funkcjonalność sprawia, że wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie lepszego rozwiązania.

Tym, co sprawia, że narożniki w kształcie litery L są często opisywane jako meble, które mają przewagę nad swoimi odpowiednikami w kształcie litery U, jest przede wszystkim ich wielkość. Są mniejsze, łatwiej można więc dopasować je do niewielkich wnętrz. Ich zakup jest też dobrym rozwiązaniem z perspektywy osób, które nie lubią przywiązywać się do jednego wystroju wnętrza, kochają eksperymenty i nie czują się najlepiej, jeśli nie mogą przeprowadzać zmian. Kupujący doceniają także to, że meble w kształcie litery L są dostępne w dużym wyborze. To właśnie dzięki niemu możemy mówić o nich jako o rozwiązaniach idealnych zarówno dla tradycjonalistów, jak i eksperymentatorów.

Narożnik duży w kształcie podkowy
Narożnik duży w kształcie podkowy

Narożniki w kształcie litery U i ich charakterystyka

Tym, co charakteryzuje narożnik w kształcie litery U jest szezlong, który znajduje się po jego obu stronach. Mogą być one zarówno tej samej, jak i różnej długości, a obie opcje są lubiane i chętnie wybierane przez kupujących. Różnice dotyczą zresztą nie tylko ich kształtu, ale również designu, choć więc ten typ narożników opisywany jest jako znacznie mniej ustawny, osoby zainteresowane zakupem nie powinny mieć problemu ze znalezieniem dla siebie idealnej opcji. Producenci starają się zresztą promować je przede wszystkim jako meble komfortowe, nie powinno więc zaskakiwać to, że przeważnie są wykonane z najwyższej klasy materiałów.

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku narożników w kształcie litery L, również te, które bardziej przypominają literę U – czyli mowa o popularnych narożnikach w kształcie podkowy, mogą być wyposażone w funkcję spania. Charakteryzują się znacznie większymi wymiarami, dzięki czemu są w stanie zagwarantować komfortowy wypoczynek nocny nie dla jednej, ale dla kilku osób. W małym salonie ich obecność może sprawiać nieco przytłaczające wrażenie. Gdy jednak trafiają tam, gdzie mamy do czynienia ze znacznie większą przestrzenią, stają się fantastycznym elementem wystroju wnętrza – funkcjonalnym i ozdobnym jednocześnie. Niekiedy możemy zresztą zauważyć, że są wykorzystywane jako pełnoprawne łóżko, choć ich codzienne rozkładanie i składanie potrafi być kłopotliwe.

2 Comments

  1. Mieliśmy kiedyś tapicerowane wytrzymały 20 lat nie do zdarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *