Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Jak wyczyścić kostkę brukową

profesjonalne czyszczenie kostki

Kostka brukowa jest tanim i trwałym materiałem o wielu zastosowaniach. Spotykamy ją dziś nie tylko na chodnikach i podjazdach, ale także na tarasach i w ogrodowych alejkach. Zaraz po ułożeniu prezentuje się znakomicie, wraz z upływem czasu jej wygląd zaczyna jednak pozostawiać wiele do życzenia. Kostka brukowa, tak samo jak kamienne płytki, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a jej regularne czyszczenie to warunek, którego spełnienie jest konieczne, jeśli zależy nam na tym, aby służyła nam latami.

Częstotliwość czyszczenia kostki brukowej

Niemal każdy poradnik poświęcony czyszczeniu kostki brukowej informuje nas o tym, że powinna być ona czyszczona regularnie. Gdy jednak pojawia się pytanie o to, z jaką regularnością mamy do czynienia, sytuacja zaczyna się nieco komplikować. Przyjmuje się, że absolutnym minimum jest czyszczenie kostki przynajmniej trzy razy w ciągu roku. Kluczowe znaczenie ma tu sezon wakacyjny, gdy jest ona w największym stopniu narażona na zabrudzenie. Warto czyścić więc kostkę zarówno przed jego rozpoczęciem, jak i zaraz po jego zakończeniu zwracając uwagę na staranność tego zabiegu.

Każda pora roku wymaga zresztą od nas nieco innych aktywności. Wiosną dobrze jest usunąć nalot, który pojawia się na kostce jako konsekwencja zimowej wilgoci. Latem należy przywiązywać szczególną wagę do chwastów i mchów, które często pojawiają się w szczelinach między kostkami. Także jesienią kostka nie powinna być zaniedbywana. To dobry czas zarówno na jej czyszczenie, jak i impregnację, która z pewnością okaże się szczególnie cennym wsparciem przed nadejściem zimy. Gdy pogoda dopisuje, dobrze jest też zamiatać kostkę brukową. Nie musimy robić tego bardzo dokładnie, im regularniejsza jest jednak wykonywana przez nas praca, tym lepiej.

Jak sobie radzić – przydatne akcesoria

Jednym z większych wyzwań związanych z czyszczeniem kostki brukowej, jest radzenie sobie z mchami, trawami oraz chwastami pojawiającymi się między kolejnymi kostkami. Jeśli nie będziemy pozbywać się ich regularnie, ucierpią nie tylko same walory wizualne podłoża. Rozprzestrzeniające się korzenie i kłącza mogą zacząć unosić kolejne elementy, co jest zjawiskiem niepożądanym także dlatego, że obniża jego trwałość.

Niestety, samo usuwanie roślin również nie zawsze jest dobrym pomysłem. Błędem jest wykopywanie ich ze szczelin z wykorzystaniem łopatki, niewłaściwym działaniem jest też ciągnięcie ich po to, aby wyrwać je z korzeniami. Przygotowując się do czyszczenia kostki brukowej warto więc zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria, dzięki którym realizacja tego zadania będzie łatwiejsza.

czyszczenie kostki

Szczególnie przydatna wydaje się w tym kontekście druciana szczotka, która ułatwia wyskrobywanie roślin między kostkami, bez naruszania ich dość delikatnej struktury. Przydać może się także tarcza druciana do kosy spalinowej. Pozwoli ona na skorzystanie z tego urządzenia, a jednocześnie zapewni kostce dodatkową ochronę. Przydatnym akcesorium może być także palnik gazowy. Umożliwia szybkie pozbycie się chwastów i mchów, a jednocześnie chroni kostkę nie tylko przed uszkodzeniami, ale również przed przebarwieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *