Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Jak obciąć pazury psu

obcinamy pazury psie

Podobnie, jak ludzkie, również psie pazury powinny być regularnie skracane. Niektóre psy radzą sobie z tym problemem samodzielnie, możemy więc obserwować zjawisko ścierania pazurów czy to w trakcie spacerów, czy to zabaw na twardej nawierzchni. Nie brakuje jednak i takich czworonogów, które nie są w stanie samodzielnie sprostać takiemu wyzwaniu. Musimy im wówczas pomóc. Umiejętność skracania psich pazurów powinien zresztą posiadać każdy opiekun czworonoga bez względu na to, czy pies radzi sobie z tym sam, czy też nie. Nikt nie chce przecież, aby ukochany zwierzak rozwiązywał ten problem samodzielnie wykorzystując w tym celu powierzchnie znajdujące się w naszym domu!

Obcinanie psich pazurów – podstawowa wiedza

Obcinanie psich pazurów nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia z zabiegiem wymagającym od nas ostrożności, uwagi, a także szybkości. Jeśli więc nie mamy jeszcze dużego doświadczenia, najlepiej wykonywać tę czynność w kilku etapach tak, aby nie zmęczyć przesadnie ani siebie, ani psa. Jeśli psie paznokcie są dość twarde, można pomóc sobie podczas ich obcinania. Najlepiej robić to tuż po spacerze lub zaraz po kąpaniu czworonoga.

Pamiętajmy też, że paznokcie na psich łapach różnią się od tych, którymi sami możemy się pochwalić. Nie ma więc mowy o obcinaniu ich „na pamięć”. Podczas pierwszych zabiegów z pewnością przyda się nam latarka. Ta nie tylko poprawi widoczność, ale również przyczyni się do tego, że będziemy mogli zapoznać się ze strukturą paznokcia. Dzięki temu podczas obcinania nie doprowadzimy do jego uszkodzenia. Najlepszą opcją wydaje się przycinanie pazurów pod kątem 45 stopni przy jedynie niewielkim odstępie od macierzy. Cążki należy trzymać energicznie i zdecydowanie. Nasz spokój z pewnością szybko udzieli się także zwierzęciu.

Akcesoria, które mogą się przydać

Jeśli nie zamierzamy prowadzić zwierzęcia go groomera, ale regularnie samodzielnie obcinać mu pazury, dobrym pomysłem okaże się z pewnością zaopatrzenie się w narzędzie, które ułatwi nam wykonanie tego zadania. W sprzedaży dostępne są specjalne obcinaczki do pazurów przeznaczone właśnie dla opiekunów kotów oraz psów. Na etapie produkcji dopasowano je do kształtu zwierzęcych pazurów, ich atutem jest przy tym również to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami antypoślizgowymi, z ergonomiczną rękojeścią ułatwiającą pracę. Dzięki tego rodzaju obcinaczce nie musimy martwić się o jakość cięcia, nie musimy też zastanawiać się nad tym, czy nasze zwierzę poddawane tego rodzaju zabiegom jest rzeczywiście w pełni bezpieczne.

psie pazurki i obcinanie

Na to zwracaj uwagę

Podczas obcinania pazurów warto pamiętać o tym, że składają się one z dwóch części. Zewnętrzna część pazura jest częścią martwą, podczas gdy wewnętrzna to część żywa, w której znajdują się nie tylko naczynia krwionośne, ale również zakończenia nerwowe. Jeśli ją naruszymy, doprowadzimy nie tylko do intensywnego krwawienia, ale i do dolegliwości bólowych, z którymi zaskoczone zwierzę nie musi dać sobie wcale łatwo rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *