Blog, który zmienił nasze życie

Poradniki i rozwiązania życiowych problemów

Poradniki

Co zrobić, żeby buty nie skrzypiały

buty

Problem skrzypiących butów kojarzy się nam przede wszystkim z tanimi trzewikami i rzeczywiście, najczęściej to właśnie one są tym rodzajem obuwia, które generuje trudności. Okazuje się jednak, że bardzo często również markowe botki potrafią skrzypieć. I choć problem może wydawać się błahy, trudno nie zgodzić się z tym, że bywa irytujący. Na szczęście, gdy uda się nam ustalić, dlaczego buty skrzypią, z pewnością uda nam się również poradzić sobie z tą przypadłością.

Różne przyczyny skrzypienia butów

Choć problem skrzypienia może dotyczyć niemal każdych butów, z całą pewnością nie każde skrzypią z tego samego powodu. Jeszcze zanim przystąpimy do poszukiwania skutecznego rozwiązania, musimy zastanowić się nad tym, jaka jest geneza tej przypadłości. Stosunkowo często skrzypi zakryte obuwie letnie, problem ten lubi przy tym dawać o sobie znać nie tylko w przypadku nowych butów, ale i w odniesieniu do obuwia już używanego. W takim przypadku bardzo często źródłem nieprzyjemnego dźwięku są mające skłonność do pocenia się stopy, choć może być i tak, że skrzypienie informuje nas o tym, że w niedalekiej przeszłości buty zostały przemoczone.

Szukając najskuteczniejszego sposobu na uporanie się ze skrzypiącymi butami warto zastanowić się również nad tym, czy skrzypi tylko jeden z nich, czy też cała para. Jeśli mamy do czynienia z pierwszym z opisywanych przypadków, wskazuje on najczęściej na uszkodzenie buta. Nie musi być ono wcale widoczne gołym okiem, aby powodować skrzypienie. Niejednokrotnie świadczy ono o tym, że rozkleja się jego wnętrze, a powietrze dostające się w niewielkie szczeliny wydaje specyficzny dźwięk w konsekwencji nacisku, do jakiego dochodzi w trakcie chodzenia. Jeśli skrzypi para butów, a do tego mówimy o obuwiu stosunkowo nowym, problem może generować niewyrobiona jeszcze cholewka. Brak jej odpowiedniego zabezpieczenia prowadzi do przesuszenia, a to sprawia, że buty zaczynają skrzypieć.

Jak sobie radzić, gdy buty skrzypią?

Sklepy bardzo rzadko uwzględniają reklamację, gdy powodem zwrotu butów jest nieprzyjemne skrzypienie. Oznacza to, że najlepszą opcją jest radzenie sobie z nim z wykorzystaniem domowych sposobów. Jeśli to wcześniejsze zawilgocenie wydaje się nam najbardziej prawdopodobnym źródłem problemu, w pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że buty są już skutecznie wysuszone. Pomocne mogą być także dostępne w aptekach i w sklepach obuwniczych preparaty pozwalające na ograniczenie potliwości stóp.

Nieco inaczej postępuje się wtedy, gdy źródłem problemu wydaje się być uszkodzenie do jakiego doszło w wewnętrznej części bura. Podklejenie elementów, które się rozklejają jest na tyle nieskomplikowane, że można zdecydować się na ten krok samodzielnie, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby przedstawić swój problem szewcowi licząc na jego zdecydowanie bardziej profesjonalne wsparcie. Jeśli problem dotyczy butów skórzanych, eksperymentowanie nie jest zalecane. Znacznie lepszą opcją wydaje się w takim przypadku sięgnięcie po jeden z preparatów pielęgnacyjnych dedykowanych temu materiałowi. Pozwoli to na natłuszczenie cholewy, co sprawi, że lepiej poradzi sobie ona ze szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *